Licznik odwiedzin

3863064

    W dniach 4-5 lipca odbyły się obchody 65 Rocznicy Likwidacji Klasztoru i Gimnazjum w Radecznicy oraz II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej.

W sobotę na strzelnicy za Urzędem Gminy w Radecznicy przeprowadzono Zawody Strzeleckie o Puchar im. Mariana Pilarskiego ps. "Jar" oraz Puchar Wójta Gminy Radecznica. W zmaganiach udział wzięło 48 osób. Gościem honorowym zawodów był por. Henryk Atemborski ps. "Pancerny", żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ. Zawody przeprowadzono z podziałem na dwie konkurencje. Uczestnicy zawodów w postawie leżącej strzelali z broni kbk ak do tarcz z odległości 50 m. W drugiej konkurencji zawodnicy w postawie stojącej oddawali strzały z pistoletu CZ do tarcz umieszczonych w odległości 25 m. Pieczę nad prawidłowym przebiegiem zawodów sprawowali:

Sędzia Główny – Jarosław Kubiak,

Kierownik zawodów – Ryszard Kawka,

Sędziowie konkurencji: Sławomir Bartnik, Mariusz Mazurek i Ryszard Kawka.

Obsługa sekretariatu: Wojciech Kondrat, Norbert Winiarczyk, Krzysztof Ferenc. Broń i amunicję zabezpieczyło Biuro Lubelskiego Zarządu Wojewódzkiego LOK w Lublinie.

Poniżej zestawienie wyników początkowych miejsc w poszczególnych kategoriach:

Karabinek AK:

1. KOWALCZYK Wojciech – 85 pkt.

2. SIEMCZYK Kazimierz – 81 pkt.

3. WACHOWICZ Janusz – 78 pkt.

4. WACHOWICZ Mirosław – 77 pkt.

5. KRUKOWSKI Marek – 76 pkt.

Pistolet CZ:

1. SOKAL Andrzej – 83 pkt.

 2. WACHOWICZ Mirosław – 82 pkt.

 3. ŁABA Marek – 78 pkt.

4. DYBOWSKI Mateusz – 74 pkt.

5. POLAK Edward – 72 pkt.

Puchary, dyplomy, medale oraz drobne upominki zwycięzcom wręczyli:  Żołnierz Brygady Świętokrzyskiej NSZ – por. Henryk Atemborski ps. „Pancerny”, Wójt Gminy Radecznica Pan Polak Edward, Prezes Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Lokalnego „Mokrelipie” Pan Andrzej Kondrat, Prezes KŻR LOK Radecznica  Pan Ryszard Kawka. Gratulacje złożył także współorganizator obchodów 65 Rocznicy Likwidacji Klasztoru i Gimnazjum w Radecznicy oraz II Inspektoratu Zamojskiego Armii Krajowej Pan Wojciech Kondrat.

       Drugi dzień obchodów rozpoczął się od przemarszu Kampanii Honorowej Wojska Polskiego, pocztów sztandarowych, Orkiestry Dętej, zaproszonych gości i uczestników z placu za Urzędem Gminy do Sanktuarium Św. Antoniego. Przybyłych na uroczystość przywitali: Pan Wojciech Kondrat i Wikariusz Parafii Św. Antoniego o. Zenon Burdak.  Przed Mszą Świętą Pan Dariusz Pilarski, wnuk płk. Mariana Pilarskiego ps. "Jar" przedstawił referat na temat II Inspektoratu AK. Następnie Grupa Rekonstrukcji Historycznej "Wir" z Biłgoraja odtworzyła przysięgę II Inspektoratu z 1948 roku.

O godzinie 12:30 odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Żołnierzy Podziemia Niepodległościowego wzbogacona wspomnieniami wydarzeń sprzed 1950 roku przez jednego z byłych uczniów Gimnazjum w Radecznicy. Po Mszy Hymnem Narodowym rozpoczęto Ceremoniał Wojskowy, po czym odczytano akt mianowania Mariana Pilarskiego ps. "Jar" na stopień pułkownika. Apel Pamięci prowadził oficer 3 Batalionu Zmechanizowanego z Zamościa. Przy tablicach pamiątkowych wieńce złożyły zaproszone delegacje na czele z rodziną płk. Pilarskiego. Delegacje z Gminy Radecznica reprezentowali: Wójt Gminy Pan Edward Polak oraz Przewodniczący Rady Gminy Radecznica Pan Sławomir Dubaj.

Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce na placu za Urzędem Gminy w Radecznicy, gdzie odbył się festyn wojskowo-rodzinny. Swoje stoiska wystawiły: 16 Batalion Saperów z Niska, Głos Bohatera, Lubelska Blogosfera Kulinarna, GRH "Wir", Stowarzyszenia: "Mokrelipie", "Nasz Sułowiec" oraz "Stąd Jesteśmy". Imprezę otworzył Wójt Gminy Radecznica Pan Edward Polak. Wystąpiła Orkiestra Młodzieżowa z Kocudzy oraz Chór z Rzeszowa. Swoje wspomnienia przedstawili kombatanci: mjr Marian Pawełczak ps. "Morwa" oraz kpt Zbigniew Matysiak ps. "Kowboj". Dużą publiczność zebrała inscenizacja potyczki partyzanckiej przedstawiona przez GRH "Wir". Na zakończenie uczestnicy wsłuchali koncertu Andrzeja Kołakowskiego. Wydarzenie sfinansowane zostało ze środków Fundacji Banku Zachodniego WBK i Gminy Radecznica.

Organizatorami uroczystości byli: Klasztor OO. Bernardynów, Pan Wojciech Kondrat,  Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Lokalnego "Mokrelipie", Wójt Gminy Radecznica, KŻR LOK Radecznica.

Zapraszamy do galerii >>kliknij tutaj<<

Szukaj

Aktualności

Do góry | Mapa strony | Dane adresowe

Gmina Radecznica - woj. lubelskie - powiat zamojski