Licznik odwiedzin

3863102

       W minioną niedzielę OO. Bernardyni poinformowali wiernych, że Papież Franciszek nadał Sanktuarium św. Antoniego w Radecznicy tytuł Bazyliki Mniejszej. Tytuł ten otrzymują kościoły wyróżniające się wartością zabytkową, liturgiczną, pielgrzymkową i duszpasterską. Sanktuarium Św. Antoniego w Radecznicy jest jedynym na świecie miejscem objawień tego świętego. Wszystko zaczęło się w 1664 roku. 8 maja Szymonowi – ubogiemu tkaczowi z wioski Radecznica - objawił się Św. Antoni. Było to na Łysej Górze, u stóp której leży Radecznica. Święty wyraził życzenie, aby właśnie na tej górze powstał kościół. Zapewniał też, że gromadzący się tutaj jego czciciele otrzymają liczne łaski. Przy źródłach wodnych, nieopodal góry, objawienia się powtórzyły. Jak głosi tradycja, Św. Antoni pobłogosławił wodę, dzięki której wierni dostąpili później wielu uzdrowień. Po objawieniach Świętego Antoniego Radecznica stała się ważnym ośrodkiem kultu religijnego. Istniejący do dzisiaj, kościół pw. Św. Antoniego został wybudowany w latach 1686 - 1693 z fundacji biskupa chełmskiego Mikołaja Świrskiego. Projektantem był Jan Michał Link (oficer artylerii twierdzy zamojskiej i budowniczy fortyfikacji Zamościa).

Co roku 13 czerwca z okazji Św. Antoniego w parafii Radecznica odbywa się odpust. Obrzędy te cieszą się coraz większą popularnością i przyciągają szerokie grono wiernych.

Bazylika w Radecznicy jest pierwszą w diecezji zamojsko-lubaczowskiej, piątą w regionie. Uroczystości z okazji nadania godności zaplanowane są na 5-6 września 2015 r. 

 

Szukaj

Aktualności

Do góry | Mapa strony | Dane adresowe

Gmina Radecznica - woj. lubelskie - powiat zamojski