Licznik odwiedzin

3905016

     W niedzielę 6 września do Radecznicy przybyły setki osób, aby wziąć udział w proklamacji tytułu Bazyliki dla Sanktuarium Św. Antoniego w Radecznicy. W lipcu tego roku ojciec święty Franciszek nadał tutejszemu Sanktuarium tytuł Bazyliki Mniejszej. Ogłoszenie nadania tytułu dla jedynego miejsca na Ziemi, gdzie są udokumentowane i zatwierdzone przez władze kościelne objawienia Świętego nastąpiło na Mszy Św. o godz. 12. Uroczystość połączona była z Międzygminnym Świętem Dziękczynienia Rolników za plony. Sumie przewodniczył Nuncjusz Apostolski w Polsce J.E. Ks. Abp Celestino Migliore. Homilię wygłosił Ks. Bp Diecezji Zamojsko-Lubaczowskiej Marian Rojek. O oprawę tegorocznej liturgii zadbała Gmina Turobin.

W historycznym wydarzeniu uczestniczyli: m.in.: przedstawiciel Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego – Kierownik delegatury w Zamościu Przemysław Cieszkowski,  V-ce Marszałek Arkadiusz Bratkowski, Radny Sejmiku Województwa Lubelskiego - Stanisław Misztal, Starosta Zamojski – Henryk Matej, Starosta Biłgorajski – Marian Tokarski, Prezydent Zamościa - Andrzej Wnuk, Radni Powiatowi: Mieczysław Antoszek i Józef Łosiewicz, Wójt Gminy Dzwola – Stanisław Rożek, Wójt Gminy Biłgoraj – Wiesław Różyński, Wójt Gminy Nielisz Adam Wal, europoseł Mirosław Piotrowski, poseł Sławomir Zawiślak, który odczytał list Prezydenta Andrzeja Dudy. Na uroczyści dożynkowe przybyły również delegacje wieńcowe z Gmin:

  • Goraj – reprezentowaną przez Wójta Gminy Antoniego Łukasika, Przewodniczącego Rady Gminy – Stanisława Kapicę, Starostów Gminnych: Teresę Smyl i Jana Fiedorek,
  • Frampol na czele z Burmistrzem Tadeuszem Niedźwieckim, Przewodniczącym Rady Miejskiej we Frampolu Wojciechem Kowalikiem oraz Starostami Gminnymi – Anetą i Arturem Kurzawskimi,
  • Sułów z przedstawicielami Gminy: Wójtem Leonem Bulakiem, Przewodniczącym Rady Gminy Ryszardem Pietrykowskim, Sekretarzem – Aleksandrą Martyną, oraz Starostami Gminnymi – Katarzyną Kościk i Karolem Godziszem.
  • Turobin na czele z Wójtem Gminy Eugeniuszem Krukowskim, Z-cą Wójta Józefem Biziorkiem, Przewodniczącym Rady Gminy Stanisławem Górnym, Starostami Gminnymi: Marią Fidzina i Robertem Zielonką. 

Radecznicę godnie reprezentowali Starostowie Gminni – Krystyna Król i Sławomir Dubaj oraz delegacje wieńcowe z następujących sołectw: Dzielce, Gorajec-Stara Wieś, Gorajec-Zastawie, Latyczyn, Mokrelipie, Podlesie Małe, Podlesie Duże, Radecznica, Zaburze, Zakłodzie i Zaporze. Po liturgii nastąpiło poświecenie chleba oraz plonów z tegorocznych zbiorów i barwny korowód z wieńcami dożynkowymi przeszedł na plac za Urząd Gminy, gdzie zaplanowana była świecka część uroczystości.

Na wstępie przybyłych na uroczystość gości powitał Wójt Gminy Radecznica Edward Polak. Zgromadzona licznie publiczność mogła wysłuchać koncertu Orkiestry Dętej Zaburze. Na scenie zaprezentowały się również: Zespół Zastawianki z Gminy Goraj, Schola z Tworyczowa, 3 KGW z Gminy Turobin (Gródki, Czernięcin Główny, Rokitów), Zespół folklorystyczny z Sokołówki, Zespół wokalny „GOSPA” z Karolówki, Andrzejkowe Nutki oraz Zaburzanki. Cześć artystyczną przygotowali także uczniowie i absolwenci Publicznego Gimnazjum w Radecznicy. Uczestnicy dożynek mogli także obejrzeć wystawę rękodzieła artystycznego. Imprezę poprowadziła Prezes Stowarzyszenia „Stąd Jesteśmy” Pani Laura Sznitowska. Organizatorzy przygotowali atrakcje nie tylko dla dorosłych, na najmłodszych czekały tzw. „dmuchańce”. Nie zabrakło także lokalnych rarytasów przygotowanych przez Stowarzyszenie „Stąd Jesteśmy”.

Uroczystości podniesienia Świątyni do godności Bazyliki Mniejszej zakończył po Mszy Św. wieczornej na stawach Św. Antoniego koncert zespołu Nazaret i pokaz sztucznych ogni.

Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji:

 >>Galeria Zdjęć <<

>>Galeria Zdjęć - FOTO ART GROUP<<

 

Szukaj

Aktualności

Do góry | Mapa strony | Dane adresowe

Gmina Radecznica - woj. lubelskie - powiat zamojski